Wybierz język

Jesteśmy organizacją pożytku publicznego

KRS: 0000260697

Wspieraj nasze projekty

Nr konta Diakonii Polskiej:

78 1240 1037 1111 0000 0693 1384

Pokażmy prawdziwą gościnność!

22 czerwca 2016

Zgromadzenia

Obrady Eurodiaconii w Utrechcie (fot. Diakonia Polska)

 

O doświadczeniu gościnności w kontekście migracji i wykluczenia społecznego dyskutowano podczas Dorocznego Zgromadzenia Ogólnego Eurodiaconii. Jego uczestnicy w przyjętej deklaracji końcowej wezwali do pokazania prawdziwej gościnności likwidującej wykluczenie i przywracającej równowagę.

Zgromadzenie odbyło się od 8 do 10 czerwca w Utrechcie. Wzięło w nim udział blisko stu reprezentantów Kościołów i społecznych usługodawców z 47 państw. Diakonię Polską reprezentowali dyrektor generalna Wanda Falk, jej asystentka Agnieszka Jelinek oraz dyrektorzy dwóch diakonii diecezjalnych: wrocławskiej ks. Robert Sitarek i mazurskiej ks. Roland Zagóra.

Głównym tematem Zgromadzenia był obecny charakter i doświadczenie gościnności w Europie. Podjęto kwestie odnoszenia się do siebie nawzajem w lokalnych społecznościach, nie tylko w kontekście uchodźców i migrantów, ale także ludzi zmagających się z różnymi przejawami wykluczenia: społecznego, rasowego czy ekonomicznego.

W odniesieniu do ludzi potrzebujących, np. osób, które popadły w długi, czy migrantów, którzy starają się budować swoją przyszłość w obcym kraju, organizacje diakonijne i Kościoły są silnymi i istotnymi partnerami w społeczeństwie. Stanowimy pozytywną siłę, chcemy chętnie dzielić się z tymi, którzy mieli mniej szczęścia w Europie. Spotkaliśmy się mając wszystkie te osoby w swoich myślach, wymieniając się obiecującymi przykładami praktyk dających nadzieję oraz promując oparty na ludzkiej godności i solidarności porządek, który stymuluje europejskie społeczeństwo do działania – powiedziała otwierając spotkanie Carla van der Vlist, przewodnicząca Eurodiaconii.

Uczestnicy Zgromadzenia odbyli pięć wizyt studyjnych i zobaczyli projekty socjalne prowadzone przez Kerk in Actie w całej Holandii, wysłuchali prezentacji osób wysokiego szczebla, w tym eurodeputowanego Dennisa de Jonga, a także wzięli udział w warsztatach. Przedstawiciele Diakonii Polskiej oraz czeskiej Slezská Diakonie przedstawili podczas warsztatów swoją działalność w zakresie pomocy osobom z zaburzeniami psychicznymi.

Na sesjach plenarnych Zgromadzenia decydowano o strategii i planie pracy dla sektora socjalnego na nadchodzące lata oraz omówiono najważniejsze obecnie kryzysowe sytuacje społeczne, z którymi zmaga się Europa, a także reakcje sektora socjalnego w kontekście ślepych strategii oszczędnościowych.

Delegaci obecni na Zgromadzeniu w Utrechcie przyjęli również deklarację „Budowanie gościnnej Europy”. Zwrócili się w niej z apelem do decydentów w Europie „o pokazanie prawdziwej gościnności – poprzez wdrażanie ambitnych i zintegrowanych strategii walki z ubóstwem i wykluczeniem społecznym, poprzez przywrócenie równowagi pomiędzy wzrostem gospodarczym a inwestycjami społecznymi, poprzez wypracowanie zasad postępowania, które odnosiłyby się do tematu inkluzji i integracji i były pomocne w budowaniu mostów, a nie ograniczeń, oraz poprzez klarowne i bezwzględne potępienie ksenofobii i mowy nienawiści”. W deklaracji delegaci podkreślają wagę trzech filarów zaangażowania diakonijnego: orędownictwa, praktyki pracy społecznej oraz diakonijnej tożsamości. „Chcemy pokazywać, że wiara chrześcijańska nie jest wyłącznie kwestią prywatną, ale niesie ze sobą także odpowiedzialność publiczną. Diakonia to koncepcja działania znana od starożytności, ale z nowoczesnym znaczeniem” – czytamy w tekście deklaracji.

Eurodiaconia jest międzynarodową wspólnotą chrześcijańskich organizacji działających w zakresie pomocy medycznej i socjalnej oraz na rzecz sprawiedliwości społecznej. Obecnie zrzesza 47 członków z 32 krajów. Jednym z nich jest Diakonia Polska. Z okazji 20-lecia istnienia Eurodiaconii Wanda Falk przekazała tej organizacji pozdrowienia od Diakonii Polskiej. „Dzięki waszej pracy i zaangażowaniu mamy w Polsce wrażenie bycia na bieżąco z aktualnymi zagadnieniami i problemami, przez co możemy spoglądać na rzeczywistość w szerszym kontekście i perspektywie” – czytamy w tekście pozdrowień.

 

Czytaj: pełny tekst deklaracji delegatów Zgromadzenia Ogólnego Eurodiaconii w Utrechcie (plik pdf)