Wybierz język

Przedstawiciele Diakonii Niemieckiej we Wrocławiu

16 lipca 2019

przedstawiciele Diakonii Niemieckiej

 

W dniach 8-10 lipca 2019 we Wrocławiu przebywali przedstawiciele Diakonii Niemieckiej. Kilkunastoosobową grupę stanowili członkowie Zarządu i pracownicy biura ds. polityki socjalnej. Na czele delegacji stała Maria Loheide. Ze strony polskiej partnerem i współorganizatorem wizyty była Diakonia Polska.

Jednym z celów pobytu delegacji we Wrocławiu było zapoznanie się z działalnością Diakonii Polskiej. W związku z tym grupa wzięła udział w szeregu aktywności, które pozwoliły bliżej przyjrzeć się aktualnym wyzwaniom pracy diakonijnej w Kościele Ewangelicko-Augsburskim w Polsce. Poza tym otrzymali informacje na temat działań pomocowych z zakresu polityki socjalnej w skali miasta czy całego regionu. Goście z Niemiec zaplanowali we Wrocławiu także swoje wewnętrzne spotkanie, podczas którego omawiali bieżące kwestie związane ze swoją pracą

Poznawanie diakonii

Pierwszego dnia goście mieli okazję odwiedzić Fundację Ewangelickie Centrum Diakonii i Edukacji. Dyrektor Diakonii Polskiej Wanda Falk i Prezes bp. Ryszard Bogusz zapoznali zebranych z aktualnymi wyzwaniami społecznymi polskiej rzeczywistości. Delegaci otrzymali także najważniejsze informacje nt. Diakonii Polskiej. Grupa miała również okazję zwiedzić wybrane placówki Fundacji. Zapoznała się z jej działalnością edukacyjną i prowadzoną na rzecz osób starszych. O wyzwaniach edukacyjnych opowiadała dyrektor ds. pedagogicznych Stefania Goździk. O pracy w domu opieki mówił pełnomocnik zarządu ds. pomocy społecznej Krzysztof Lis. Goście odwiedzili pracownię introligatorską oraz dom pomocy społecznej „Miłosierny Samarytanin”.

Wizyta w Krzyżowej i Świdnicy

Drugi dzień pobytu w Polsce był dla gości z Niemiec dniem wyjazdowym. Grupa odwiedziła Krzyżową i Świdnicę. Delegaci zapoznali się z działalnością Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego i Międzynarodowego Centrum Spotkań Młodzieży. O historii miejsca opowiedział Pan Janusz Witt. Szczególny akcent położył na znaczenie spotkań tzw. „Kręgu z Krzyżowej”, opozycjonistów z czasów II wojny światowej, którzy zasłużyli się jako obrońcy demokracji i praw człowieka.

W drodze powrotnej do Wrocławia goście odwiedzili Kościół Pokoju w Świdnicy, gdzie o samym kościele, a także aktywnościach parafialnych opowiedział bp Waldemar Pytel. Przywołał najważniejsze fakty z historii parafii oraz opowiedział o znaczeniu kościoła dla współczesnego ewangelicyzmu. W tej największej drewnianej protestanckiej świątyni nabożeństwa odbywają się nieprzerwanie od 1657 roku. Kościół jest wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Można w nim posłuchać muzyki organowej w barokowym wnętrzu oraz obejrzeć wystawę „Skarby Kościoła Pokoju”. Gościła w nim szwedzka para królewska, kanclerz Helmut Kohl, premier Tadeusz Mazowiecki, kanclerz Angela Merkel i premier Ewa Kopacz. Dalajlama i przedstawiciele kościołów chrześcijańskich, judaizmu i islamu podpisali zaś Apel o Pokój.

Polityka socjalna miasta Wrocławia

W ostatnim dniu swojego pobytu we Wrocławiu goście z Diakonii Niemieckiej spotkali się z Panem Jackiem Plutą, zastępcą dyrektora Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Miasta Wrocławia. Mieli okazję zapoznać się z programami realizowanymi przez miasto na rzecz różnych grup wiekowych. Dyrektor Pluta opowiedział o wybranych programach na rzecz dzieci, dorosłych i osób starszych. Wśród poruszonych tematów znalazły się także kwestie demograficzne, kluby dla osób aktywnych, współczesne środki komunikacji czy wyzwania związane z migracją zarobkową.

Gościom z Niemiec towarzyszyli Prezes Diakonii Polskiej bp Ryszard Bogusz i Dyrektor Generalna Wanda Falk. Grupa przedstawicieli Zarządu i biura ds. polityki socjalnej Diakonii Niemieckiej to już kolejna delegacja, która na swoją podróż studyjną wybrała Wrocław. Także i w 2018 roku Diakonia Polska była współorganizatorem pobytu w Polsce gości z Niemiec – pracowników biura Prezydenta Diakonii Niemieckiej, na cele z Prezydentem Ulrichem Lilie. Relację z tej wizyty można znaleźć tutaj.

Relacja fotograficzna z oficjalnego profilu fb Marii Loheide

Zdjęcia

Podaruj Diakonii 1% podatku

Podaruj Diakonii 1% podatku To Twój dar serca